کاردرمانی با مهارت های ادراکی حرکتی
کاردرمانی با مهارت های ادراکی حرکتی
انواع کم توانی ذهنی
انواع کم توانی ذهنی

آسیب مغزی چیست ؟

آسیب مغزی چیست ؟

آسیب مغزی چیست ؟

🔷 اپیدمی پنهان ( آسیب مغزی چیست ؟ ) ؟ ضربه مغزی در دوران کودکی ممکن است به مشکلات رفتاری و شناختی طولانی مدت بینجامد!

🔺 آسیب مغزی تروماتیک خفیف (concussion) حالت شایعی میان بسیاری از مردم بوده و به صورت سرگیجه ،سردرد، تهوع، استفراغ و گاها کاهش سطح هوشیاری خود را نشان می‌دهد. شواهدی قوی حاکی از آن‌اند که در یک کلاس ۱۳ نفره دبستان حداقل ۵ نفر آسیب مغزی را قبل از سن ۱۵ سالگی تجربه کرده‌اند.

علائم آسیب خفیف به طور معمول طی روزها یا هفته‌ها برطرف می‌گردد، با این حال حدود ۱۰ درصد موارد نقص‌های طولانی‌مدتی را در حافظه، تمرکز، رفتار، خلق و شخصیت به دنبال دارند. هم‌چنین محققان ارتباط این آسیب‌ها با عواقب منفی مداومی که در پی دارند را بررسی کرده‌اند.

🔺 برای مثال مطالعه‌ای نشان داده که کودکان آسیب‌دیده در سنین قبل از مد‌رسه، به طور قابل‌ملاحظه‌ای در طول دوران نوجوانی رفتارهای ضد اجتماعی و بیماری‌های روان‌پزشکی از خود نشان دادند. این مشکلات به دوره بزرگسالی نیز کشیده‌شده و بیشتر به صورت سوءمصرف الکل و مواد مخدر در سنین حدود ۲۵ سالگی تظاهر می‌یابند.

آسیب مغزی چیست ؟

آسیب مغزی چیست ؟

💠 عدم شناخت کافی آسیب مغزی در میان خانواده ها، عموم، تامین‌کننده های سلامت، معلمان و اعضای سیستم عدالت اجتماعی طرز تفکرات اشتباهی را در مورد این که آسیب مغزی چیست به دنبال داشته است. اگر چه ممکن است بچه‌های آسیب دیده از زندگی خود راضی باشند ولی آن‌چه مسلم است این می‌باشد که آسیب مغزی می تواند زندگی را به طور بالقوه سخت‌تر کند.

✳️ راه پیش رو
باید آگاه باشیم که حمایت و توجه بیشتر لازم است تا این چنین کودکانی به حداکثر پتانسیل درونی خود برسند. با این‌حال آن‌هایی که در بهترین موقعیت لازم برای کمک‌رسانی‌اند، یعنی آموزگاران، خود هیچ‌گونه آموزشی در مورد نحوه‌ی کمک‌ به کودک دارای آسیب مغزی نمی‌بینند. همچنین با بسیاری از این کودکان در مدرسه درست برخورد نمی‌شود و لذا از مدرسه رفتن طفره رفته، نهایتا سطح یادگیری آموزشی پایینی داشته و در حالی مدرسه را به قصد زندگی در اجتماع ترک می‌کنند که واجد آمادگی کافی برای آن نیستند.

[تعداد: 4   میانگین:  3.8/5]
مرکز توانبخشی باران
مرکز توانبخشی باران
این مرکز با تلاش دکتر جواد نژادی تاسیس شد , فعالیت مرکز توانبخشی باران در زمینه های ( بیش فعالی , گفتاردرمانی , کاردرمانی , مفاهیم بینایی , اختلال یادگیری , اوتیسم , نوروفیدبک , آزمون های شناختی , توانبخشی شناختی و … ) میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *