گفتاردرمانی چیست ؟
اختلال بلع و تاثیر آن در گفتار

اختلال تکاملی کودکان

اختلال تکاملی کودکان چیست و راه های تشخیص این بیماری ؟

همه کودکان بعد از تولد مهارت های مختلفی از جمله رشد حرکتی و ذهنی را کسب می کنند. با کسب مهارت های حرکتی کودک باید در سن ۷ ماهگی بدون کمک بنشیند و در سن ۱۵ ماهگی بدون کمک راه برود.

همچنین از نظر رشد ذهنی نیز کودک باید در دو ماهگی خنده اجتماعی داشته باشد و تا ۱۸ ماهگی سه تا چهار کلمه با معنی بگوید. وقتی این مهارت ها در محدوده سنی تعیین شده کسب نشود یعنی کودک دچار تأخیر تکاملی است.

اختلال تکاملی یکی از مشکلاتی است که ممکن است برای برخی از کودکان ایجاد شود.

ممکن است اختلال تکاملی کودکان در ابعاد مختلف رشد کودک (حرکتی، گفتاری، رفتاری و ذهنی ) منجر به بروز بیماری هایی مانند تاخیر تکلم، فلج مغزی، عقب ماندگی ذهنی و اوتیسم شود

اختلالات تکاملی کودکان به آن دسته از اختلالاتی اطلاق می شوند که کودک در یک یا چند پایه رشدی (milestones) زیر دچار نقص باشد:

  1.  جسمی (physical)
  2.  اجتماعی (social)
  3.  احساسی (Emotional)
  4.  هوشی (intellectual)
  5.  گفتار و زبان (language/speech)
  6.  رفتارهای سازشی (Adaptive behavior)

 

اختلال تکاملی کودکان

اختلال تکاملی کودکان

تشخیص و درمان اختلالات تکاملی کودکان

اختلالات تکاملی در حوضه کارهایی که یک شخص قادر به انجام بوده یا نبوده گفته می شود و نه در حوضه تشخیص بالینی.

این دست از اختلالات بر فرایندهای عادی رشد، مخصوصاً بر ساختار شکل گیری سیستم اعصاب مرکزی، تاثیر دارند. از این رو، تشخیص اولیه اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اگر به کودکان آموزشها و آمادگی ها لازم از سنین پایین داده شود، این دست اختلالات نیز شدت کمتری از خود نشان می دهند. تکنیک های تشخیصی پیش از تولد برای بارداری های همراه با خطر ممکن است مناسب باشد. اگر پیشبینی شده که یک جنین به این اختلالات مبتلا شده، پزشک مربوطه بهتر است برنامه ریزی خاصی برای یک دوره ویژه درمانی قبل و پس از تولد نوزاد را فراهم آورد.

روش دیگر در این زمینه، آزمایش های جنینی بوده که به واسطه آن می توان شرایطی را که می تواند سبب بروز اختلالات تکاملی در کودک شود را شناسایی کرد.

بطور کل , برای اختلالات تکاملی تنها می توان قبل از تولد تشخیص و از شدت آن کاسته شود و متاسفانه درمان قطعی بعد از تولد برای آن وجود ندارد.

روش دیگر برای کاستن مشکلات بیماری اختلال تکاملی در کودکان مراجعه به مرکز توانبخشی یا کاردرمانی میباشد

 

 

 

[تعداد: 2    میانگین: 3/5]
مرکز توانبخشی باران
مرکز توانبخشی باران
این مرکز با تلاش دکتر جواد نژادی تاسیس شد , فعالیت مرکز توانبخشی باران در زمینه های ( بیش فعالی , گفتاردرمانی , کاردرمانی , مفاهیم بینایی , اختلال یادگیری , اوتیسم , نوروفیدبک , آزمون های شناختی , توانبخشی شناختی و … ) میباشد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *