فراگیری زبان در کودکان
نقاط عطف در فراگیری زبان در کودکان
نقش تمرینات حرکتی
نقش تمرینات حرکتی

اختلال تیک در کودکان

اختلال تیک در کودکان

اختلال تیک در کودکان

اختلال تیک در کودکان چیست ؟

درباره نکات مهم درباره اختلال تیک در کودکان چه می دانید ؟

👈از انواع اختلال‌های عصبی و تحولی، اختلال‌های حرکتی است که اختلال تیک در این دسته قرار می‌گیرد.

👈 تیک با نشانه‌های بالینی حرکتی و صوتی به شکل ناگهانی، سریع و ناهماهنگ از سنین ۴ سالگی در کودکان آشکار می‌شود،نزدیک به ۴ درصد کودکان از ابتدا دچار انواع تیک می‌شوند که عموما در پسرها شایع‌تر است.

👈در بین اختلال‌های روان پزشکی اختلال تیک در ۱۷ تا ۲۰ درصد موارد دیده می‌شود. همچنین تیک به شکل صوتی و حرکتی بروز می‌کند که از شدید تا ضعیف مشاهده می‌شود و نوع ترکیبی تیک صوتی و حرکتی نشانگان توره نامیده می‌شود.

👈 اختلال تیک در کودکان باید حداقل یک سال از شروع آن گذشته باشد و قبل از ۱۸ سالگی به وجود آید، اختلال تیک در کودکان نباید ناشی از عوامل جسمانی و بیماری‌های عصبی چون التهاب مغز باشد.

👈تیک‌های حرکتی شامل پلک زدن، بالا انداختن شانه و کشیدن دست و پا و اختلال تیک صوتی ساده نشانه‌هایی همچون صاف کردن گلو، فین فین کردن و خرخر کردن دارد. تیک‌ها در کودکان با اضطراب، خستگی و فضای آشفته خانواده شدت می‌یابد بنابراین عوامل عصب شناختی و محیطی در ایجاد تیک تاثیرگذار هستند.

👈مربیان و والدین کودکان دچار اختلال تیک باید شرایط استرس‌زا را در محیط خانواده و مدرسه کاهش داده و با مدیریت رفتار، سبک فرزند پروری مثبت و منطقی شرایط درمان را آسان‌تر کنند.

همچنین از روبه‌رو کردن با افرادی که آنان را مسخره می‌کنند خودداری کرده و فضای همراه با اعتماد به نفس را برای کودکان دچار تیک فراهم کنند.

راه های درمان اختلال تیک کودکان

  • والدین باید توجه داشته باشند که تیک عادت نیست ، زیرا عادت را می توان کنترل کرد ولی تیک به صورت کاملا غیر ارادی و خارج از کنترل کودک اتفاق می افتد .
  • والدین باید شرایط درون خانه را مساعد کنند تا کودک در خانه تنش نداشته باشد .
  • رفع مشکلات درسی و تطبیق کودک با مدرسه به خصوص اگر تیک کودک به دلیل مشکل در مدرسه و در سن دبستان اتفاق افتاده باشد . 
  • بیمار و والدینش باید مطمئن باشند که تیک قابل درمان است .
  • کودک باید زیر نظر روانشناس باشد و روانشناسان اکثرا از روش های رفتار درمانی مانند شرطی کردن برای درمان تیک استفاده می کنند .
  • مصرف داروهای آرامبخش زیر نظر روانپزشک ، داروها همگی عوارض جانبی دارند به همین دلیل باید زیر نظر پزشک مصرف شوند . 
  • ریشه تقریبا ۸۰ درصد تیک ها اضطراب است به همین دلیل برای درمان باید ریشه تیک به درستی شناسایی شود تا بتوان به طور موثری درمانش کرد . 
  • کودکان وقتی خسته هستند بیشتر تیک را نشان می دهند پس باید خوب استراحت کنند .
  • کودک مبتلا را به هیچ عنوان دعوا یا مسخره نکنید .
Points
مرکز توانبخشی باران
مرکز توانبخشی باران
این مرکز در سال ۱۳۸۳ با تلاش دکتر جواد نژادی تاسیس شد , فعالیت مرکز توانبخشی باران در زمینه های ( بیش فعالی , گفتاردرمانی , کاردرمانی , مفاهیم بینایی , اختلال یادگیری , اوتیسم , نوروفیدبک , آزمون های شناختی , توانبخشی شناختی و … ) میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *