اختلال پردازش شنیداری
اختلال پردازش شنیداری
فواید ماساژ برای بدن
فواید ماساژ برای بدن
اختلال پردازش حسی

اختلال پردازش حسی

اختلال پردازش حسی چیست ؟ و چه ارتباطی با اوتیسم دارد

شاید کنجکاو باشید تا بیشتر درباره اختلال پردازش حسی آشنا شوید

اختلال پردازش حسی SPD یک اختلال عصب‌ شناختی‌ است در پردازش اطلاعات دریافتی از حواس پنجگانه (حس دیداری، شنیداری، لامسه، بویایی و چشایی) بعلاوه حس حرکت (سیستم دهلیزی) و مکان‌یابی فرد، اختلال ایجاد می‌کند.

افراد مبتلا به اختلال پردازش حسی، اطلاعات حسی را از محیط اطراف بخوبی دریافت می‌کنند ولی اطلاعات در مغز آنها بخوبی درک نمی‌شود، یعنی  مغز این افراد اطلاعات دریافتی را بنحوی پردازش می‌کند که موجب پریشانی، ناراحتی و سردرگمی فرد می‌شود.

هر چند اختلال پردازش حسی جزو نشانگان اوتیسم (در خود ماندگی)  قرار نمی گیرد ولیکن من در طی سالهای زیادی که با افراد اوتیسمی کار کرده‌ام هنوز هیچ فرد اوتیسمی را ندیده‌ام که با این مشکل دست ‌به‌ گریبان نباشد. در حقیقت یکی از بزرگترین چالش‌های افراد مبتلا به اوتیسم، همین مشکل پردازش حسی است.

 

اختلال پردازش حسی

اختلال پردازش حسی

 

خب، آیا این بدین معناست که افراد مبتلا به اختلال پردازش حسی به اوتیسم مبتلا هستند؟

خیر. ممکن است فردی به SPD مبتلا باشد ولی تشخیص اوتیسم دریافت نکند، اما پردازش حسی – درک معنای جهان – یکی از بزرگترین چالش‌های افراد اوتیسمی است و ارتباطات، خودآگاهی، امنیت و … را در افراد مبتلا، تحت تاثیر قرار می‌دهد.

والدین مبتلا به این عارضه به خوبی سختی‌های چنین اختلالی را درک می کنند. برایان گینک (مددکار اجتماعی که خودش به اختلال آسپرگر – یکی از اختلالات طیف اوتیسم – مبتلاست) می‌گوید: آگاهی فضایی در من با مشکل روبروست زیرا آن قسمتی از مغزم که تشخیص می دهد بدن من در کجای فضا واقع شده (سیستم بازخورد عضلانی) با قسمت دیداری مغزم ارتباط برقرار نمی‌کند. به همین خاطر باید هنگام راه رفتن حتما زمین را نگاه کنم وگرنه تعادلم را از دست می‌دهم.

یک نمونه دیگر از افراد مبتلا به این اختلال دکتر دونا ویلیامز – نویسنده و موسیقی‌دان مشهور – است.

او به گونه‌ای خفیف از این اختلال دچار است بنحوی که نمی‌تواند موقع غذا خوردن متوجه شود معده‌اش پر شده یا نه چون بخش مربوط به ادراک حسهای مربوط به اندامهای داخلی، در مغزش بدرستی کار نمی کند

 

 

Points
مرکز توانبخشی باران
مرکز توانبخشی باران
این مرکز در سال ۱۳۸۳ با تلاش دکتر جواد نژادی تاسیس شد , فعالیت مرکز توانبخشی باران در زمینه های ( بیش فعالی , گفتاردرمانی , کاردرمانی , مفاهیم بینایی , اختلال یادگیری , اوتیسم , نوروفیدبک , آزمون های شناختی , توانبخشی شناختی و … ) میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *