بخش گفتاردرمانی کودکان و بزرگسالان
بخش گفتاردرمانی کودکان و بزرگسالان
افسردگی در کودکان
افسردگی در کودکان

اختلال یادگیری چیست ؟

اختلال یادگیری چیست ؟

اختلال یادگیری چیست ؟

اختلال یادگیری چیست ؟ یکی از مشکلات شایعی که کودکان به آن دچار می شوند ، اختلال یادگیری است و بیشتر والدین به هنگام مدرسه رفتن فرزندانشان متوجه این مسئله می شوند .

اختلال یادگیری به معنی نارسایی در یک یا چند فرایند روانشناختی در زمینه فهمیدن و به کار بردن زبان اعم از کلامی یا نوشتاری است که به صورت نارسایی در زمینه گوش کردن ، فکر کردن ، صحبت کردن ، هجی کردن یا خواندن ، نوشتن و حساب کردن بروز می‌کند .

اختلالات یادگیری ارتباطی با کم هوشی یا دیرآموزی دانش ‌آموزان ندارد ، این اصطلاح برای توصیف کودکان و نوجوانانی به کار می‌رود که ناتوانی یادگیری ویژه و بخصوصی دارند. به عبارت دیگر دانش‌آموزان مبتلا به این اختلال نیازمند شیوه‌های خاصی در آموزش هستند که با شیوه‌‌های معمول استفاده شده برای سایر دانش‌آموزان متفاوت است..

علائم کودکان مبتلا به اختلال یادگیری

  • دارای بهره هوشی متوسط و بالاتر است.
  • از نظر حواس مختلف (بینایی و شنوایی و…) سالم است.
  • از نظر پیشرفت درسی و عملکرد تحصیلی با توجه به سن و هوش ضعیف است.
  • مشکلات زبانی شامل اختلال زبان درکی و یا بیانی، وارونگی کلمات و… دارد.
  • به موضوعات مطرح شده پاسخ‌های نامربوط می‌دهد.
  • حواس پرتی دارد و جزییات مهم را فراموش می‌کند.
  • دست‌ و پا چلفتی است و هماهنگی چشم و دست وی ضعیف است.
  • اعتماد به نفس پایین دارد و در زمینه‌های تحصیلی انگیزه‌ زیادی ندارد.
  • فعالیت‌های آموزشی و درسی را با تاخیر انجام می‌دهد و از پرداختن به فعالیت‌های آموزشی طفره می‌رود.
  • حافظه ضعیف دارد و مطالب را زود فراموش می‌کند.
اختلال یادگیری چیست ؟

اختلال یادگیری چیست ؟

 

علت اهمیت پیگیری و درمان اختلال یادگیری در کودکان

والدین علاوه براینکه با مسائل تحصیلی کودک دست و پنجه نرم می کنند، با رفتارهای پرخطر، بی نظمی، پرخاشگری، مقاومت در برابر پذیرش قانون و رفتارهای افراطی توجه طلبی رو به رو هستند و درواقع مشکل یادگیری کودک در درجه دوم اهمیت قرار گرفته و پدر و مادر از این رفتارها خسته نگران می باشند.

به طور کلی، این شرایط ممکن است تاثیر نامطلوبی بر ارتباطات اجتماعی کودک بگذارد؛ زیرانقطه ضعف در یادگیری می تواند اعتماد به نفس او را نشانه بگیرد و باعث بروز نوعی کمرویی در میان هم کلاسی ها شود و یا به اضطراب از قضاوت های اطرافیان بینجامد . در بعضی از خانواده ها که به این مشکل رسیدگی نمی کنند ، کودک در طولانی مدت ممکن است به افسردگی نیز مبتلا شود.

مرکز درمانی اختلال یادگیری باران اسلامشهر یکی از پیشگامان تشخیص و درمان اختلال یادگیری کودکان است و اگر شما به عنوان والدین این کودکان  نگران هستید با مرکز توانبخشی باران تماس بگیرید .

Points
مرکز توانبخشی باران
مرکز توانبخشی باران
این مرکز در سال ۱۳۸۳ با تلاش دکتر جواد نژادی تاسیس شد , فعالیت مرکز توانبخشی باران در زمینه های ( بیش فعالی , گفتاردرمانی , کاردرمانی , مفاهیم بینایی , اختلال یادگیری , اوتیسم , نوروفیدبک , آزمون های شناختی , توانبخشی شناختی و … ) میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *