كفش كودك و كاردرمانی
كفش كودك و كاردرمانی
چه افرادی به کاردرمانی نیاز دارند
چه افرادی به کاردرمانی نیاز دارند

ارتباط کودکان بیش فعال با طبیعت

ارتباط کودکان بیش فعال با طبیعت

ارتباط کودکان بیش فعال با طبیعت

ارتباط کودکان بیش فعال با طبیعت می تواند منجر به کاهش استرس و بیش­ فعالی و بهبود مشکلات اجتماعی­ شود

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که صرف زمان در طبیعت می‌تواند باعث بهبود سلامت روان شود. بسیاری از برنامه‌های زیست‌ محیطی از جمله سازمان بهداشت جهانی در سراسر جهان در تلاش هستند تا ” قطع ارتباط کودکان بیش فعال با طبیعت” را با اختصاص ” فضاهای سبز برای بازی و انجام فعالیت‌های فیزیکی” به منظور بهبود سلامت کودکان کاهش دهند.

یکی از دلایل وجود این فاصله، والدین هستند که بخاطر مسائلی مثل خطرناک بودن یا بهداشت، نگرش خود را به کودکان انتقال داده ­اند. باتوجه به اظهار نظر دکتر Tanja Sobko از دانشکده علوم زیستی دانشگاه هنگ‌کنگ بخاطر سن پایین کودکان امکان اندازه‌گیری ارتباط با طبیعت در کودکان پیش‌ دبستانی وجود ندارد، از این روی یک پرسشنامه مخصوص والدین برای سنجش ” ارتباط با طبیعت ” در کودکان توسط دکتر Sobko و همکار او پروفسور Gavin Brown, مدیر بخش تحلیل داده‌های کمی و واحد تحقیق در دانشگاه اوکلند ارائه شده‌است. این پرسشنامه چهار حوزه را شناسایی کرد که نشان‌دهنده رابطه کودک – طبیعت بود: لذت از طبیعت , همدلی برای طبیعت , مسئولیت‌پذیری نسبت به طبیعت و آگاهی از طبیعت.

ارتباط کودکان بیش فعال با طبیعت

ارتباط کودکان بیش فعال با طبیعت

در این مطالعه که شامل دو بخش بود و در مجموع ۴۹۳ خانواده با کودکان بین ۲ تا ۵ سال در آن شرکت کردند، نتایج نشان داد والدینی که فرزند خود را در ارتباط نزدیک­تری با طبیعت  قرار داده اند، کودکشان استرس کمتری دارند و درگیر مشکلات رفتاری و احساسی کم‌تری می‌شوند و همچنین رفتارهای اجتماعی بهتری دارند. و به طور شگفت‌انگیز، کودکانی که مسئولیت بیشتری نسبت به طبیعت احساس می­ کردند، مشکلات اجتماعی کمتری داشتند.

این مطالعه که بخشی از برنامه تحقیق دکتر Sobko می‌باشد، اولین بار سال ۲۰۱۶ در هنگ‌کنگ برای ترویج تغذیه سالم و بازی فعال کودکان ADHD پیش‌ دبستانی با پیوند دادن آن‌ها به طبیعت انجام شده است و تا کنون حدود ۱۰۰۰ خانواده از سراسر هنگ‌کنگ را در برداشته‌ است. این مقیاس جدید در حال حاضر توجه بین‌المللی را به خود جلب کرده‌است و توسط دانشگاه‌ها در سراسر جهان از جمله استرالیای غربی و دانشگاه‌های دیکین به مورد استقبال قرار گفته است.

Please rate this article
[Total: 0 Average: 0]
مرکز توانبخشی باران
مرکز توانبخشی باران
این مرکز در سال ۱۳۸۳ با تلاش دکتر جواد نژادی تاسیس شد , فعالیت مرکز توانبخشی باران در زمینه های ( بیش فعالی , گفتاردرمانی , کاردرمانی , مفاهیم بینایی , اختلال یادگیری , اوتیسم , نوروفیدبک , آزمون های شناختی , توانبخشی شناختی و … ) میباشد

سیستم نظردهی برای این مطلب توسط مدیریت بسته شده است.