لکنت زبان چیست ؟
لکنت زبان بزرگسالان
لکنت زبان بزرگسالان

بیش فعالی کودکان

بیش فعالی کودکان

بیش فعالی کودکان

بیش فعالی کودکان که  در اصطلاح علمی ADHD خوانده می شود به تحرک و جنب و جوش بیش از حد کودک گفته می شود و از این رو نگران کننده است که کودک دیگر انرژی برای یادگیری و سایر کارهای مفید ندارد .

بیش ‌فعالی یک اختلال روانپزشکی در کودکان با شیوع ۳ تا ۷ درصد در مقطع ابتدایی می باشد که در بعضی از موارد در سنین بزرگسالی هم ادامه می‌یابد . اختلال بیش فعالی در پسران حدود ۳ تا ۵ برابر بیشتر از دختران رخ می ‌دهد .

تشخیص بیش فعالی در کودکان

تشخیص این اختلال حتما باید توسط متخصصین این زمینه انجام شود و براساس معیارهای درست و به طرز صحیح شناسایی و تشخیص داده شود . کلینیک بیش فعالی باران اسلامشهر به عنوان مرکزی مورد اعتماد می تواند انتخاب مناسبی برای والدین باشد .

هیچ تست آزمایشگاهی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد، لذا متخصصین به کمک مجموعه ‌ای از تست‌های روانشناختی و همچنین پاسخ بیمار به سوالات و توضیحات خانواده به جواب قطعی می رسند .

دلایل ابتلا به اختلال بیش فعالی

  • وراثت و ژنتیک
  • اختلال در سیستم های عصبی
  • آلودگی محیط
  • نوزادان زودرس
  • مادری که به مواد مخدر ، سیگار یا الکل معتاد است

 

بیش فعالی کودکان

بیش فعالی کودکان

 

انواع بیش فعالی در کودکان

  1. در نوع اول کودک توجه و تمرکز لازم را برای انجام فعالیت های روزمره اش ندارد . در انجام تکالیف مدرسه همیشه آشفته و حواس پرت است . این نوع از بیش فعالی در پسران بیشتر از دختران دیده می شود .
  2. مهمترین نشانه نوع دوم ، تحرک و فعالیت بیش از حد کودک است ولی کودک توجه خوبی دارد . در این نوع از اختلال بیش فعالی ، کودک زیاد حرف می زند و دست به کارهای خطرناک میزند مثل بالا رفتن از دیوار یا پریدن از ارتفاع بلند .
  3. در نوع سوم که بیشتر در دختران دیده می شود کودک تمرکز و دقت کافی را ندارد و در بیشتر مواقع والدین متوجه نمی شوند که کودک بیش فعال است . این کودکان وسایل خود را گم می کنند و نمی توانند به حرف معلم یا والدین با دقت گوش دهند .

درمان بیش فعالی

خانواده مهمترین نقش را در درمان بیش فعالی کودکان دارند . افرادی که با کودک در ارتباط هستند اگر آموزش دیده باشند و در این زمینه مطالعه کرده باشند ، بیشتر می توانند کمک کنند . پس در ابتدا خانواده باید در مورد نحوه رفتار صحیح با کودکان بیش فعال آموزش ببینند .

دکتر متخصص تصمیم می گیرد که آیا نیاز به دارو درمانی هست یا نه . در کنار دارو درمانی کودک باید به مشاوران و روانشناسان در این زمینه مراجعه کند .

Points
مرکز توانبخشی باران
مرکز توانبخشی باران
این مرکز در سال ۱۳۸۳ با تلاش دکتر جواد نژادی تاسیس شد , فعالیت مرکز توانبخشی باران در زمینه های ( بیش فعالی , گفتاردرمانی , کاردرمانی , مفاهیم بینایی , اختلال یادگیری , اوتیسم , نوروفیدبک , آزمون های شناختی , توانبخشی شناختی و … ) میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *