دیستروفی عضلانی
دیستروفی عضلانی
گفتار و زبان در سالمندی
گفتار و زبان در سالمندی

تقويت حس شنوايي از راه بازی

تقويت حس شنوايي از راه بازی

تقويت حس شنوايي از راه بازی

تقويت حس شنوايي از راه بازی برای کودکان

🔶براي تقويت حس شنوايي کودکان مي توان بازي هاي ساده اي ترتيب داد كه هم جنبه آموزشي قوي داشته باشد و هم براي بازيكن از لحاظ نفس بازي جالب باشد.

🔶در يكي از اين بازي ها به ترتيب زير عمل مي كنيم:

يك نوار ضبط صوت انتخاب كرده و روي آن صداهاي مختلفي ضبط مي كنيم، ترتيب ضبط صدا به اين صورت است كه صدا را از صداهاي آشنا و آسان شروع كرده و به صداهاي مشكل و نا آشنا ختم مي كنيم.

صداهاي ساده براي بازيكن مانند صداي پدر، مادر، برادر، خواهر و صداي نزديكان او است و به ترتيب كه صدا مشكل تر مي شود مي توان از صداي حيوانات مختلف و اشياي مختلف عوامل طبيعي استفاده كرد.

🔶مانند صداهاي باز و بسته كردن در، صداي باد، توفان، صداي موتور اتومبيل، سگ، گربه و حيوانات ديگر، صداي تلفن و زنگ.

🔶ترتيب ضبط صدا به اين صورت است كه بعد از اين كه هر صدا را ضبط كرديم مدت يك و نيم دقيقه بايد سكوت باشد، بعد صداي جديد بيايد و در فاصله بين دو صدا بازيكن بايد نوع صدا را تشخيص دهد و عامل صدا را بشناسد.

🔶مي توان بازي را به صورت گروهي و تيمي اجرا كرد تا هر كس يا هر گروهي كه صداي پخش شده را زودتر تشخيص داد برنده شود.

🔶مي توان بازي را به اين ترتيب متنوع كرد كه افراد يا گروه ها ترتيب پخش صداها را نيز حدس بزنند و يا بگويند مثلاً بعد از صداي پخش شده چه صدايي پخش شود. بديهي است اين كار مستلزم اين است كه حداقل يك يا دوبار نوار پخش شود و سپس مسابقه اجرا شود.

تقويت حس شنوايي از راه بازی

تقويت حس شنوايي از راه بازی

مشکل اختلال شنوایی

اغلب کودکانی که مشکل اختلال شنیداری دارند، به راحتی در کلاس درس حواسشان پرت میشود و توجه بسیار کمی دارند.دستورات را نمیتوانند به درستی دنبال کند.در زمان­هایی که نیاز به تحریک حس بینایی و شنوایی همزمان هست، دچار مشکل هستند.در آدرس دهی و پیدا کردن جهت‌های صوتی به درستی پاسخ نمی­دهند

 

 

 

 

Please rate this article
[Total: 0 Average: 0]
مرکز توانبخشی باران
مرکز توانبخشی باران
این مرکز در سال ۱۳۸۳ با تلاش دکتر جواد نژادی تاسیس شد , فعالیت مرکز توانبخشی باران در زمینه های ( بیش فعالی , گفتاردرمانی , کاردرمانی , مفاهیم بینایی , اختلال یادگیری , اوتیسم , نوروفیدبک , آزمون های شناختی , توانبخشی شناختی و … ) میباشد

سیستم نظردهی برای این مطلب توسط مدیریت بسته شده است.