کمبود آهن در کودکان
علائم کمبود آهن در کودکان
پرورش دقت دانش آموزان
پرورش دقت دانش آموزان

تنبلی چشم یا آمبلیوپی چیست ؟

تنبلی چشم

آیا با تنبلی چشم یا آمبلیوپی کودکان آشنایی دارید ؟

تنبلی چشم در اثر اختلال در عملکرد طبيعی چشم‌ها و عدم تکامل بينايی اتفاق مي افتد. البته در بسياری از موارد هم ممکن است علل مرتبط با تنبلی چشم ارثی باشند.

آمبلیوپی عموما از زمان تولد تا سن ۷ سالگی ایجاد می‌شود و علت اصلیِ ضعف دید در یک چشم، بین کودکان است. تنبلی چشم به ندرت روی هر دو چشم تأثیر می‌گذارد.

تشخیص و درمان زودهنگام می‌تواند جلوی مشکلات بلندمدت بینایی در کودک را بگیرد. تنبلی چشم معمولا با عینک، لنز یا پچ (patch) چشمی تصحیح می‌شود. گاهی اوقات هم باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

 

تنبلی چشم

تنبلی چشم

نشانه‌ها و علائم تنبلی چشم عبارتند از:

چشمی که به سمت داخل یا خارج انحراف دارد
چشم‌هایی که به نظر هماهنگ کار نمی‌کنند
دید عمقی ضعیف
دوبینی یا بستن یکی از چشم‌ها
کج کردن سر
نتایج غیرعادی در معاینات بینایی
گاهی اوقات، تنبلی چشم، بدون معاینه مشخص نمی‌شود.

 

شروع درمان تنبلی چشم در دوران کودکی، بسیار اهمیت دارد. در این دوران ارتباطات پیچیده‌ای بین چشم و مغز کودک در حال شکل‌گیری هستند.

بهترین نتایج زمانی به دست می‌آیند که درمان پیش از سن ۷ سالگی آغاز شود، البته نیمی از کودکان و نوجوانانی که بین سنین ۷ تا ۱۷ سال هستند هم واکنش مثبتی به درمان نشان می‌دهند. 

Points
مرکز توانبخشی باران
مرکز توانبخشی باران
این مرکز در سال ۱۳۸۳ با تلاش دکتر جواد نژادی تاسیس شد , فعالیت مرکز توانبخشی باران در زمینه های ( بیش فعالی , گفتاردرمانی , کاردرمانی , مفاهیم بینایی , اختلال یادگیری , اوتیسم , نوروفیدبک , آزمون های شناختی , توانبخشی شناختی و … ) میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *