پیوند سلولی برای کودکان فلج مغزی
پیوند سلولی برای کودکان فلج مغزی
تشخیص آب آوردن زانو
تشخیص آب آوردن زانو

درمان اوتیسم از سن پایین

درمان اوتیسم از سن پایین

چرا درمان اوتیسم از سن پایین باید شروع شود ؟

۱ _ دوره های حساس یا بحرانی رشد

مطالعات علمی نشان داده اند که در طول دوران رشد انسان و موجودات زنده، “دوران حساس یا بحرانی رشد” وجود دارد که موجود زنده در این سنین بیشترین آمادگی را برای کسب توانایی های خاص دارد و زمانی که این دوران حساس یا بحرانی به پایان برسد، میزان و سرعت یادگیری آن توانایی خاص بشدت کاهش می یابد.

مطالعات نشان داده اند که دوران حساس رشد بینایی ماه های اولیه پس از تولد است و اگر در این ماه ها به سیستم بینایی تحریک نرسد و نوزاد در فقر محیطی شدید قرار بگیرد (مثلا در جایی تاریک) آسیب های پایداری به بینایی او وارد می شود که برخی از این آسیب ها تا آخر عمر باقی می مانند.

یک مثال آشنای دیگر از دوره های حساس رشد، توانایی کسب مهارت های زبان یا زبان آموزی است. بدین صورت که پنجره زمانی یا دوره بحرانی زبان آموزی حدودا از سنین ۲ تا ۶ سالگی است و اگر در این سنین کودک را در معرض هر نوع زبانی قرار دهیم با کمترین زحمت و بالاترین سرعت ممکن آن را فرا میگیرد و پس از این زمان و در سنین بعدی زبان آموزی دشوارتر می شود.

نکته مهم اینجاست که اکثر دوره های بحرانی رشد از جمله دوره بحرانی زبان اموزی، یادگیری مهارتهای ارتباطی و مهارتهای اجتماعی که اتفاقا نقص در آن ها هسته مرکزی اختلال طیف اتیسم است، در سنین پایین و در واقع زیر سن ۶ سالگی است. به همین سبب، اگر در دوره های بحرانی رشد (از همان ابتدا که کودک علائم اتیسم را نشان می دهد) مداخلات جامع و مداوم را به کودک مبتلا به اختلال طیف اتیسم ارائه کنیم، بیشترین و بهترین پاسخ را از درمان خواهیم گرفت و بیشتر احتمال دارد که کودک به جامعه عادی برگردد یا به عبارتی دیگر کودک مبتلا به اتیسم بهبودی یابد یا درمان شود

 

درمان اوتیسم از سن پایین

درمان اوتیسم از سن پایین

۲ _ انعطاف پذیری مغز Brain Plasticity

اصطلاح “انعطاف پذیری ” به توانایی دستگاه عصبی برای بازسازماندهی ساختار و عملکرد سلولهای عصبی مغز در برابر تجربیات محیطی اشاره دارد. این ویژگی زیربنای تحول سازگارانه و بازسازماندهی مدارهای عصبی در مغز است.
مطالعات علمی نشان داده اند که انعطاف پذیری در سال های اولیه پس از بیشتر اتفاق می افتد، یعنی زمانی که مدارهای عصبی در حال رشد هستند و رشد عصبی در حال تنظیم شدن است. در واقع، در این دوران از تحول است رشد مدارهای عصبی در برابر تجربیات بسیار حساس است و به اصطلاح عامیانه مغز هنوز”نرم” و “پلاستیکی” است و می توان با مداخلات جامع و فشرده رشد مغز و مدارهای عصبی را راحت تر تنظیم کرد و به اصلاح خودمانی اتیسم را درمان کرد.
پس از سنین ۵-۴ سالگی رفته رفته از انعطاف پذیری مغز کاسته می شود و به دلیل همین کاهش انعطاف یا سفت شدن مغز است که کودکانی که از سنین ۷-۶ سالگی به بعد درمان دریافت می کنند اثربخشی این درمان ها بشدت کاهش می یابد و علائم کودک مبتلا به اتیسم نسبت به درمان بسیار مقاوم می شوند.

Points
مرکز توانبخشی باران
مرکز توانبخشی باران
این مرکز در سال ۱۳۸۳ با تلاش دکتر جواد نژادی تاسیس شد , فعالیت مرکز توانبخشی باران در زمینه های ( بیش فعالی , گفتاردرمانی , کاردرمانی , مفاهیم بینایی , اختلال یادگیری , اوتیسم , نوروفیدبک , آزمون های شناختی , توانبخشی شناختی و … ) میباشد

سیستم نظردهی برای این مطلب توسط مدیریت بسته شده است.