روش درمانی ABA
روش درمانی ABA چیست؟
بیماری آتروفی عضلانی نخاعی
بیماری آتروفی عضلانی نخاعی SMA

علل آب ریزش دهان در طیف اتیسم

علل آب ریزش دهان در طیف اتیسم

علل آب ریزش دهان در طیف اتیسم

🤤 علل آب ریزش دهان در طیف اتیسم:

👼🏻تمام کودکان حداقل در آغاز آبریزش دهان دارند، اغلب کودکانی که تحول نرمال دارند بین ۱۸ ماهگی تا ۲ سالگی کنترل ماهیچه های دهان و بلع را به دست می آورند.

🧩اما آبریزش بیش از حد و ادامه یافتن آن بعد از این سنین، در کودکان دارای اختلالات تحولی شایع است و این شامل کودکان طیف اتیسم نیز می شود که بسیاری از آنها در کنترل ماهیچه ها و حواس اطراف دهان تاخیر ها و دشواری هایی دارند.

💡 علت آبریزش افراطی چیست؟

از مهم ترین علل این مسئله عبارتند از:
🔎 تون عضلاتی پایین
🔎 عدم حساسایت در اطراف دهان و صورت
🔎 مشکلات بلع
🔎 تولید افراطی بزاق
🔎 مشکلات گوناگون عصبی و توجه نیز می تواند در این موضوع ایفای نقش نماید ( مسئله ای که در بین افراد طیف اتیسم شایع است).

🔐 با آبریزش دهان کودک خود چه بکنیم؟

🔻کاهش میزان غذاهای اسیدی در برنامه غذایی کودک (این غذاها باعث افزایش ترشح بزاق می گردد).

🔻 آموزش حالت صحیح بدن: در برخی از موارد کنترل ضعیف عضلانی در تنه، گردن و سر منجر می شود که سر به سمت پایین کج شود، در این موارد بزاق به سمت جلوی دهان هدایت می شود و از بین لب هایی که از هم فاصله دارند بیرون می ریزد. کاردرمانگر می تواند به شما کمک نماید تا کودک را در وضعیتی قرار دهید که کنترل صحیح تنه و سر را افزایش می دهد.

علل آب ریزش دهان در طیف اتیسم

علل آب ریزش دهان در طیف اتیسم

🔻‌ افزایش قدرت و کنترل ماهیچه های دهان :

درمانگران می تواند تمارین دهانی-حرکتی متنوعی برای افزایش تون عضلاتی در اطراف دهان به کودک شما بدهد. مانند: بستن لب ها دورنی و یا تمرین حروفی که با دهان بسته تلفظ می شوند مانند ب/پ/م

🔻 افزایش حساسیت ناحیه دهان: درمانگران میتوانند تمارین حسی متنوعی را جهت افزایش حواس ناحیه دهان، زبان، لب ها و چانه به کودک بدهند. مانند آگاهی از خیسی و خشکی (تا کودک زمانی که آبریزش دارد آگاه شود). تمارین افزایش حساست ناحیه در دهان عبارتند از: فوت کردن حباب، درآوردن صداهای افراطی که لب را درگیر می کند مانند اووووو، ایییییی و پاه پاه پاه

🔻 تمرین جویدن و قورت دادن صحیح:
آیا کودکان شما زمانی که غذا می خورد بیشتر آبریزش دارد؟ در این صورت شما و درمانگر کودک باید بر روی گام های جویدن و قورت دادن صحیح کار کنید. حرکات جویدن صحیح را افراطی انجام دهید ( بستن دندان ها و سپس بستن لب ها) و برای کودک مدل شوید به کودک یک آینه ی دستی بدهید تا نحوه ی اجرای خویش را مشاهده نماید و به او فیدبک بدهید و تشویقش نمایید.

🔻 به او آموزش دهید آب دهان را با دستمال مناسب پاک کند: زمانی که کودک به خیسی اطراف دهان آگاه شد، لازم است رفتار مناسب اجتماعی پاک کردن دهان با دستمال را به او بیاموزید.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]
این مرکز با تلاش دکتر جواد نژادی تاسیس شد , فعالیت مرکز توانبخشی باران در زمینه های ( بیش فعالی , گفتاردرمانی , کاردرمانی , مفاهیم بینایی , اختلال یادگیری , اوتیسم , نوروفیدبک , آزمون های شناختی , توانبخشی شناختی و … ) میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.