فواید اتاق تاریک
فواید اتاق تاریک
تشخیص بیش فعالی ADHD
غفلت های رایج والدین از کودکان

غفلت های رایج والدین از کودکان

نکات مهم غفلت های رایج والدین از کودکان

🔹همه ی والدین حداکثر تلاش خود را می کنند تا بهترین شرایط را برای رشد فرزندانشان فراهم کنند , اما گاهی به صورت ناآگاهانه از بعضی مسایل مهم و اساسی غافل می شوند که می توانند تاثیرات مهمی بر تحول کودکان داشته باشند :

 

غفلت های رایج والدین از کودکان

1 . بی توجهی به وزن کودک

🔹هنگامی که کودکان اضافه وزن دارند , بسیاری از والدین تصور می کنند با افزایش سن آن ها این مسئله حل خواهد شد و آن را جدی نمی گیرند . اضافه وزن کودکان علاوه بر تاثیرات منفی روی سلامتی آن ها , اعتماد به نفس آن ها را نیز کاهش می دهد و ممکن است باعث شود توسط همسالانشان مورد تمسخر قرار بگیرند .

همچنین باعث افزایش اضطراب و استرس در کودک شود و در روحیه کودک تاثیر منفی ایجاد کند

🔹بسیاری از کودکان با بزرگتر شدن به صورت خود به خود به وزن مطلوب نمی رسند , و همچنین عادت های غذایی شکل گرفته در دوران کودکی به سختی قابل تغییر هستند .

 

غفلت های رایج والدین از کودکان

غفلت های رایج والدین از کودکان

2 . تربیت جنسی کودک

🔹صحبت با کودکان در مورد مسایل مربوط به تربیت جنسی برای اکثر والدین بسیار دشوار می باشد . این مسئله قابل درک است , اما با توجه به نبود آموزش های رسمی و صحیح در این زمینه , باید پیش از آنکه کودکان از منابع غیر موثق جهت ارضای کنجکاوی خود استفاده کنند اقدام کرده و با آن ها در مورد این مسایل صحبت کنیم .

🔹اگر شروع صحبت برای شما دشوار است یا نمی دانید چه مطالبی را باید بیان کنید , می توانید از یک روان شناس کودک کمک بگیرید .

3 . عدم مراجعه ی منظم به پزشک

🔹بسیاری از والدین هنگامی که سلامت ظاهری فرزند خود را می بینند , از رفتن نزد پزشک جهت انجام چکاپ های منظم خودداری می کنند . این چکاپ ها زمان بندی منظمی دارند و در هر وهله پزشک موارد خاصی را مورد ارزیابی قرار داده و نکات مربوط به آن سن را برای والدین بیان می کند .

🔹بسیاری از مشکلات در سنین پایین قابل پیشگیری و یا اصلاح شدن هستند , پس حتی اگر تصور می کنید فرزندتان کاملا سالم است , او را از نظارت یک متخصص به صورت منظم محروم نکنید .

4 . بی توجهی به انرژی کودک

🔹گاهی اوقات والدین با نیات خیرخواهانه و برای پیشرفت فرزندشان او را در کلاس های مختلف و متنوعی ثبت نام می کنند که برنامه ی کودک را بیش از حد پر می کند و زمانی برای استراحت و فراغت او باقی نمی ماند .

🔹 افزایش مهارت ها و دانش فرزندان ما مهم است , اما سلامت آن ها بسیار مهم تر است . کودکان نیاز ها و توانایی های متفاوتی دارند و هدف از همه ی آموزش ها ایجاد تجربه ای رضایت بخش از زندگی برای آن هاست , پس هنگام برنامه ریزی برای کودکان به این مسئله توجه کنید و حتما زمانی برای استراحت و تفریح نیز در نظر بگیرید

مرکز توانبخشی باران
مرکز توانبخشی باران
این مرکز در سال ۱۳۸۳ با تلاش دکتر جواد نژادی تاسیس شد , فعالیت مرکز توانبخشی باران در زمینه های ( بیش فعالی , گفتاردرمانی , کاردرمانی , مفاهیم بینایی , اختلال یادگیری , اوتیسم , نوروفیدبک , آزمون های شناختی , توانبخشی شناختی و … ) میباشد

دیدگاهتان را بنویسید