انواع کم توانی ذهنی
انواع کم توانی ذهنی
تاریخچه ماساژ تراپی
تاریخچه ماساژ تراپی

فرضیه ToM در کودکان اوتیسم

فرضیه ToM در کودکان اوتیسم

فرضیه ToM در کودکان اوتیسم

📝  فرضیه ToM در کودکان اوتیسم

🌀 اکثر کودکان بهنجار در حدود ۱۲ ماهگی می توانند تشخیص دهند که چه وقت آنها و شخص دیگر همزمان به یک چیز خاص توجه دارند. رفته رفته آنها متوجه می شوند رفتار مردم تحت تاثیر امیال و معطوف به هدف های خاصی است.

🌀 در دومین سال، این توانایی به ظهور بازی وانمودسازی کمک می کند. اما کودکان اتیستیک درکی از وانمود سازی ندارند و در این قبیل بازی ها شرکت نمی کنند. مثلا یک کودک بهنجار در حالیکه صدای هُرت کشیدن تولید می کندبا یک فنجان خالی به عروسکش آب می دهد، اما کودک مبتلا به اتیسم فقط چند بار فنجان مزبور را تکان می دهد.

🌀 نقص در بازی وانمود سازی به طور خودانگیخته در کودکان خردسال مبتلا به اتیسم ، به این فرضیه منتهی شده است که کودکان اتیسم از لحاظ درک باورها و علاقه های خویش و سایر حالت های روانی خودشان و دیگران که به طور مستقیم قابل مشاهده نیستند دچار نقص و اشکال هستند.

🌀 اکثر کودکان در چهار سالگی می توانند بفهمند که دیگران به چه فکر می کنند و چه اعتقادی دارند. چیزی که حتی افراد بزرگتر مبتلا به اتیسم نیز در آن ، مشکل دارند. فرضیه ToM پیش از همه براین فرض مبتنی است که توانایی حدس زدن مقاصد، باورها، احساسات و امیال سایر اشخاص از طریق رفتارهای بیرونی آنها، به لحاظ تکاملی از اهمیت انطباقی برخوردار است. بر اساس این فرضیه، تمامی آدمیان به طور طبیعی موجوداتی اندیشه خوان هستند.

فرضیه ToM در کودکان اوتیسم

فرضیه ToM در کودکان اوتیسم

🌀 ما در زندگی روزانه به تفسیر نشانه ای ظریفی می پردازیم که ما را قادر می سازد تا نقاط خالی مربوط به باور ها و مقاصد دیگران را پر کنیم. این کار به صورت خودکار صورت می گیرد.گفته شده است که مشکل اصلی افراد اتیستیک از نقصی در مکانیسم ToM آنها ناشی می شود. به عبارت دیگر افراد اتیستیک به درجات مختلف دچار ” کوری ادراکی” هستند، یعنی آنها توانایی اندیشه خوانی را به صورت طبیعی ندارند.

🌀 جالب اینکه وقتی از یک کودک پنج ساله سوال می شود که مغز چه کاری می کند؟بیشترشان جواب می دهند که مغز، مخصوص فکر کردن، رویا دیدن، نگه داشتن اسرار است. لیکن وقتی از کودکان مبتلا به اتیسم همان سوال را می کنیم ، ممکن است بگویند که مغز همان چیزی است که باعث حرکت انسان می شود و چیزی در مورد فعالیت روانی نگویند. کودکی که نقص هایی در اندیشه خوانی دارد شاید بتواند مسائلی را درباره جهان اجتماعی یاد بگیرد و آن ها را به خاطر بسپارد، ولی درک چندانی از معنای آنها نخواهد داشت.

منبع: iancommunity.org

[تعداد: 2   میانگین:  3/5]
مرکز توانبخشی باران
مرکز توانبخشی باران
این مرکز با تلاش دکتر جواد نژادی تاسیس شد , فعالیت مرکز توانبخشی باران در زمینه های ( بیش فعالی , گفتاردرمانی , کاردرمانی , مفاهیم بینایی , اختلال یادگیری , اوتیسم , نوروفیدبک , آزمون های شناختی , توانبخشی شناختی و … ) میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *