بیش فعالی کودکان
بیش فعالی کودکان
بخش کاردرمانی
بخش کاردرمانی کودکان و بزرگسالان

لکنت زبان بزرگسالان

لکنت زبان بزرگسالان

لکنت زبان بزرگسالان

لکنت زبان بزرگسالان باید حتما توسط گفتاردرمان ریشه یابی شود و مشخص شود که آیا فرد از کودکی این مشکل را داشته یا بر اثر اتفاقی در بزرگسالی به این مشکل دچار شده است .

ممکن است فکر کنید لکنت زبان کودکان فقط قابل درمان است ولی برخلاف آنچه ممکن است تصور شود، لکنت در بزرگسالان نیز قابل درمان است ،اما فرآیند درمان طولانی تر  بوده و نیاز به تسلط بیشتر درمانگر و تلاش بیشتر مراجعه کننده دارد .

علت لکنت زبان ( گرفتگی زبان ) در بزرگسالان چیست؟

  1. لکنت از دوران کودکی وجود داشته و تا بزرگسالی درمان نشده : برای صحبت کردن بصورت روان، باید مسیرهای عصبی بسیار مختلفی در مغز کودک رشد کند و این مسیرها باید بصورت بسیار دقیق و سریع با هم تعامل داشته باشند .
    لکنت زبان معمولاً در دوران کودکی به عنوان نشانه‌ای دال بر اینکه مسیرهای مغز برای تکلم بطور طبیعی شکل نگرفته ‌اند، پدیدار ‌می‌شود که عمده دلیل آن ژنتیکی است و با مراجعه به گفتاردرمانگر پروسه درمان آغاز می شود .
    تخمین زده می‌شود که حدوداً یک نفر از هر ۲۰ نفر در زیر سن مدرسه مبتلا به لکنت زبان هستند .
  2. فرد در بزرگسالی بدون اینکه سابقه لکنت داشته باشد ، دچار لکنت زبان می شود : که دلیل آن ممکن است نتیجه ضربات واردشده به مغز یا سکته‌های مغزی در بزرگسالی باشد . در برخی موارد فشارهای عاطفی و احساسی نیز موجب بروز لکنت زبان می‌شود.
لکنت زبان بزرگسالان

لکنت زبان بزرگسالان

 

درمان لکنت در بزرگسالان

نکته مهم در درمان لکنت بزرگسالان درمانگر است ، افراد لکنتی بزرگسال بواسطه مدت زمان زیاد لکنتی بودن ، تجارب منفی زیادی از لکنت دارند . بعضی از این افراد حتی تجربه درمان شکست خورده را نیز دارند پس درمانگر لکنت بزرگسال باید فردی پر انرژی و مثبت گرا باشد تا بتواند با این جنبه از لکنت مقابله کرده و از نظر روانی فرد لکنتی را آماده کند .

علائم لکنت در بزرگسالان شامل تکرار کردن ، طولانی ادا کردن و بند آمدن صداها و سیلاب‌ها می‌شود . این اختلال می‌تواند بسیار نا امید کننده باشد زیرا شخص به طور دقیق می‌داند چه می‌خواهد بگوید ولی در آن لحظه قادر به گفتن آن نیست.

برنامه درمانی کلینیک گفتاردرمانی باران اسلامشهر روی تمرین تنفس، یادگیری استفاده ملایم از ابتدای صداها و تکنیک‌هایی برای کاهش اضطراب صحبت کردن تمرکز می‌کند.

 

Points
مرکز توانبخشی باران
مرکز توانبخشی باران
این مرکز در سال ۱۳۸۳ با تلاش دکتر جواد نژادی تاسیس شد , فعالیت مرکز توانبخشی باران در زمینه های ( بیش فعالی , گفتاردرمانی , کاردرمانی , مفاهیم بینایی , اختلال یادگیری , اوتیسم , نوروفیدبک , آزمون های شناختی , توانبخشی شناختی و … ) میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *