مزیت پازل به عنوان یک اسباب بازی فکری
علل مشکلات خواب در اختلال طیف اتیسم
علل مشکلات خواب در اختلال طیف اتیسم
علامت خطر در شیرخواران و نوپایان
علامت خطر در شیرخواران و نوپایان

مزیت پازل به عنوان یک اسباب بازی فکری

مزیت پازل

مزیت پازل

چند مورد از مزیت پازل به عنوان یک اسباب بازی فکری

۱- پازل ها یک ابزار خودیادگیری صحیح هستند؛ هنگام قرار دادن قطعه های پازل سر جای خودشان ، کودک ممکن است هر قطعه را بارها چرخانده و تستهای مختلف انجام دهد. این مساله یک راه یادگیری مناسب برای حل مشکل و تفکر انتقادی در کودک به شمار می آید.
۲- مهارت صحبت کردن؛ انجام بازی پازل فرصت مناسبی است برای توسعه مهارتهای کلامی کودکان. وقتی کودک یک قطعه خاص را می خواهد همزمان برای خود تشریح می کند که به دنبال چه چیزی می گردد. برای مثال با خود می گوید حالا قطعه گرد می خواهم یا قطعه آبی و غیره. پازل به کودکانی که حرف زدنشان به تاخیر افتاده کمک می کند.
۳- تقویت مهارت ریاضی؛ پازلهای اعداد مفاهیم اولیه ریاضی را بخوبی به کودکان آموزش می دهند. بچه ها یاد می گیرند چگونه قطعات را دسته بندی و سازماندهی کنند. همچنین توانایی مرتب کردن و برچسب گذاری قطعه ها را فرا می گیرند.
۴- هماهنگی چشم و دست؛ انجام بازی پازلهای چوبی تمرین بسیار خوبی است تا آنچه چشم می بیند، ذهن تصمیم به انجام آن گرفته و دست آن را اجرا کند. علاوه برا اینکه برای کودک لذت بخش است موجب تشویق و ایجاد استقلال در کودک نیز می شود.

مزیت پازل

مزیت پازل

۵- توسعه توان تحرک کودک ؛ پازلها یک بازی سرگرم کننده برای تقویت توان محرک کودک هستند. این بازی قدرت عضله ها و انگشتان دست کودک را افزایش می دهد تا بتواند اشیا را در دست گرفته و نگه دارد. نکته در اینجاست که با تقویت عضله ، دست کودک بعدا توانایی نگهداشتن مداد را خواهد داشت.
۶- مهارتهای اجتماعی؛ وقتی برای تکمیل کردن پازل کودکان با هم همکاری می کنند به طور طبیعی صحبت می کنند ، نوبت را رعایت می کنند و به یکدیگر کمک می کنند تا مشکلشان حل شود. تمامی این موارد مهارتهایی است که در اجتماع کسب می کنند.
۷- توسعه پایداری؛ کودک تا وقتی پازل را تکمیل نکند دست از کار نمی کشد. این نشان از پایداری و مقاومت اوست که می خواهد تا تمام شدن کار آن را ادامه دهد. وقتی پازل حل می شود کودک احساس موفقیت ، استقلال و اعتماد به نفس خواهد داشت.
۸- ایجاد قدرت تفکر انتزاعی؛ در ساخت پازل ، کودکان به دنبال فضای مناسب برای قرار دادن قطعه می باشند. آنها با استفاده از تفکر انطباق پذیر و انتزاعی روشهای مختلف را پیدا می کنند.
۹- افزایش قدرت تخیل و خلاقیت؛ بازی با پازلهای موزاییک ، قدرت خلاقیت و تخیل را تقویت میکند. رنگ و شکل آنها در تحریک سلولهای مغزی موثر است. وقتی قطعه ها سر جای خود قرار می گیرند حس تشویق و موفقیت در کودک تشدید می شود.

[تعداد: 9   میانگین:  4.9/5]
مرکز توانبخشی باران
مرکز توانبخشی باران
این مرکز با تلاش دکتر جواد نژادی تاسیس شد , فعالیت مرکز توانبخشی باران در زمینه های ( بیش فعالی , گفتاردرمانی , کاردرمانی , مفاهیم بینایی , اختلال یادگیری , اوتیسم , نوروفیدبک , آزمون های شناختی , توانبخشی شناختی و … ) میباشد

4 دیدگاه

 1. Mina گفت:

  سلام
  اختلالات خواب و وسواس رو هم میشه با نوروفید بک کنترل کرد؟

 2. Mina گفت:

  سلام
  دختر ۸ ساله ای دارم که هنگام دیکته نوشتن چیزهایی مثل نقطه و تشدید جا می اندازه
  این مشکل ممکنه بخاطر عدم تمرکز باشه؟

 3. سلام میتونه به دلیل عدم توجه باشه، باید با استفاده از آزمونهای مربوطه ارزیابی بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *