مشکل تشنج در کودکان مبتلا به اتیسم
اختلال طیف اوتیسم
اختلال طیف اوتیسم چیست ؟
نقش ماساژ در فرایندهای درمانی
نقش ماساژ در فرایندهای درمانی

مشکل تشنج در کودکان مبتلا به اتیسم

تشنج در کودکان مبتلا به اتیسم

تشنج در کودکان مبتلا به اتیسم

📝 مشکل تشنج در کودکان مبتلا به اتیسم

🌀 اگرچه تشنج مشکل رایجی در اوایل دوران کودکی نیست، اما حدود یک نفر از هر چهار کودک مبتلا به اتیسم چندبار در زندگی اش تشنج خواهد داشت. معمولا تشنج در افراد مبتلا به اتیسم در نوجوانی یا اوایل بزرگسالی شروع می شود، هر چند ممکن است در کودکی هم اتفاق بیفتد.

🌀 بسیار اهمیت دارد که تشنج درمان شود، چرا که می تواند بر عملکرد و رشد مغز تاثیر منفی بگذارد. بنابراین اگر کودک شما تشنج می کندیا علایم آن را دارد، نشان دهنده فعالیت تشنجی است و هرچه سریع تر باید دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

🌀 انواع مختلفی از تشنج وجود دارد: تشنجی که شامل خیره شدن می شود(عدم وجود تشنج)، تشنجی که شامل حرکات تکراری است(تشنج پیچیده جزئی) و تشنجی که واقعا فرد تشنج می کند( تشنج همراه صرع و غش).

🌀 ممکن است تشخیص نشانه های خفیف دشوار باشد، زیرا بعضی نشانه ها مانند خیره شدن و عدم پاسخ دهی به هنگام صدا زدن کودک از نشانه های معمول اتیسم است.

تشنج در کودکان مبتلا به اتیسم

تشنج در کودکان مبتلا به اتیسم

🌀 نشانه های عدم وجود تشنج ممکن است شامل پاسخ ندادن به اصوات و تصاویر برای ۱۰ تا ۲۰ ثانیه، چشمک زدن مکرر، چرخش چشم، حرکات دهان، سفتی عضلات، حرکات تند و سریع، مالش انگشتان به هم و خیره شدن باشد.

🌀 محققان دانشكده پزشكي دانشگاه فينبرگ در آمريكا به اطلاعاتي دست يافتند كه نشان مي دهد چرا يك سوم كودكان مبتلا به اتيسم دچار صرع مي شوند. اتيسم يك اختلال پيشرفته عصبي است كه از هر ۶۸ كودك، يك مورد به آن مبتلا است و ضعف ارتباطات و تعاملات اجتماعي از مهمترين نشانه هاي آن است. يك سوم كودكان مبتلا به اتيسم به صرع نيز مبتلا هستند. مطالعات قبلي نشان مي دهد وجود صرع در بيماران مبتلا به اتيسم به دليل يك جهش ژنتيكي است، ولي تا امروز محققان نمي دانستند كه چرا جهش ژنتيكي باعث صرع مي شود.

🌀 مطالعات جديد نشان مي‌دهد جهش ژنتيكي عملكردي مانند يك باغبان بد در مغز دارد و شاخه و برگ سلول هاي عصبي (دندريت و سيناپس) را كوتاه مي كند و همين امر باعث اختلال در انتقال پيام هاي عصبي مي شود.

🌀 در افراد مبتلا به جهش، نورون هاي مهاركننده كه وظيفه حفظ آرامش مغز و كنترل نورون هاي تحريك كننده را بر عهده دارند، به اندازه كافي رشد و انشعاب پيدا نمي كنند و به همين دليل پيام هاي عصبي را به خوبي منتقل نمي كنند و همين امر موجب تشنج مي شود.

🌀 ژن هاي جهش يافته CNTNAP2 و CASK مانند يك تيم عمل مي كنند و منجر به ناتواني ذهني مي شوند. اين دستاورد راهنماي خوبي در انتخاب شيوه و داروهاي مناسب براي درمان تشنج در كودكان مبتلا به اتيسم است.

[تعداد: 4   میانگین: 5/5]
این مرکز با تلاش دکتر جواد نژادی تاسیس شد , فعالیت مرکز توانبخشی باران در زمینه های ( بیش فعالی , گفتاردرمانی , کاردرمانی , مفاهیم بینایی , اختلال یادگیری , اوتیسم , نوروفیدبک , آزمون های شناختی , توانبخشی شناختی و … ) میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.