تشخیص مشکل در توجه و تمرکز کودک
تشخیص مشکل در توجه و تمرکز کودک
مهارت های کودکان پیش دبستانی
مهارت های کودکان پیش دبستانی

چه عواملی باعث آلزایمر می شوند؟

چه عواملی باعث آلزایمر می شوند؟

چه عواملی باعث آلزایمر می شوند؟

چه عواملی باعث آلزایمر می شوند؟

✔️دانشمندان هنوز به خوبی نمی دانند چه عواملی باعث آلزایمر می شوند.

در برخی از موارد های ابتلا به بیماری آلزایمر زودرس (early-onset Alzheimer’s disease) یک مولفه ی ژنتیکی وجود دارد. آلزایمر با تأخیر در شروع (Late-onset Alzheimer’s) با یک سری از تغییرات پیچیده ی مغزی همراه است که طی چند دهه رخ می دهند. احتمالا ترکیبی از عوامل ژنتیکی، محیطی و شیوه زندگی در بروز آن نقش داشته باشند. نقش و اهمیت هر یک از این عوامل در افزایش یا کاهش خطر ابتلا به آلزایمر ممکن است از فردی به دیگری متفاوت باشد.

🔱پايه هاي آلزایمر

✔️دانشمندان درحال انجام مطالعاتی هستند تا چیزهای بیشتری در مورد پلاک ها (plaques)، تانگل ها (tangles) و سایر ویژگی های بیولوژیکی بیماری آلزایمر یاد بگیرند.

👁‍🗨امروزه، پیشرفت در تکنیک های تصویر برداری مغز به محققان اجازه می دهد تا رشد و گسترش غیر طبیعی پروتئین های آمیلوئید (amyloid) و تاو (tau) را در مغز زنده ببینند و تغییرات در ساختار و عملکرد مغز را ترسیم نمایند. همچنین دانشمندان با مطالعه ی تغییرات در مغز و مایعات بدن که می تواند سال ها قبل از ظهور نشانگان آلزایمر تشخیص داده شوند، در جستجوی اولین مراحل روند این بیماری هستند. یافته های این مطالعات به درک علل آلزایمر کمک کرده و تشخیص آن را آسان تر می نماید.

📰 یکی از اسرار بیماری آلزایمر این است که چرا بیشتر افراد مسن تر را هدف قرار می دهد.

👁‍🗨شاید مطالعه ی پیری طبیعی مغز (normal brain aging) بیشتر به روشن شدن این موضوع کمک کند.

✔️برای مثال، دانشمندان می خواهند بدانند که چگونه تغییرات مرتبط با سن ممکن است در مغز به نورون ها آسیب برساند و به بروز آلزایمر کمک کند. این تغییرات مرتبط با سن شامل آتروفی (کوچک شدن) قسمت های خاص مغز، التهاب، تولید مولکول های ناپایدار به نام رادیکال های آزاد (free radicals) و اختلال عملکرد میتوکندری (تجزیه تولید انرژی در سلول) است.

🌀 ژنتيك

✔️اکثر افراد مبتلا به آلزایمر دارای شکل دیرپای این بیماری هستند که نشانگان آن در اواسط دهه ی ۶۰ آنان ظاهر می شوند. ژن آپولیپوپروتئین E، (apolipoprotein E) در بروز آلزایمر دیرهنگام (late-onset Alzheimer’s) نقش دارد. این ژن دارای چندین فرم است. یکی از آنها، APPE ɛ۴، خطر ابتلای فرد به بیماری را افزایش داده و با سن شروع زودهنگام بیماری نیز مرتبط است. به هرحال، اگر فردی حامل ژن APPE ɛ۴ باشد به این معنی نیست که او قطعا به این بیماری دچار خواهد شد. ❗️از سوی دیگر ممکن است حتی افرادی که فاقد ژن APPE ɛ۴ هستند نیز این بیماری را تجربه کنند!

چه عواملی باعث آلزایمر می شوند؟

چه عواملی باعث آلزایمر می شوند؟

🌀همچنین دانشمندان مناطقی از ژنوم (مجموعه ی کامل DNA یک ارگانیسم) را شناسایی کرده اند که ممکن است خطر ابتلا به آلزایمر را در افراد مختلف افزایش دهد.

👴🏾👵🏽سن

بیماری آلزایمر زودرس بین ۳۰ سالگی تا اواسط دهه ی ۶۰ رخ می دهد و کمتر از ۱۰ درصد همه ی افراد مبتلا به آلزایمر را دربر می گیرد. برخی از کیس ها با تغییر در یکی از سه ژن (به ارث برده شده) ایجاد می شود، و منتج به نوعی بیماری شناخته شده به عنوان آلزایمر زودرس خانوادگی، یا FAD می شود. برای سایر موارد ابتلا به آلزایمر، تحقیقات نشان می دهد که ممکن است مولفه های ژنتیکی مرتبط با عوامل دیگری به غیر از این سه ژن وجود داشته باشند.

🧬🧬🧬سندروم داون و آلزايمر

✔️اکثر افراد مبتلا به سندرم داون (Down syndrome)، آلزایمر را توسعه می دهند. دلیل آن ممکن است این باشد که افراد مبتلا به سندرم داون یک کپی اضافی از کروموزوم ۲۱ دارند که حاوی ژن آمیلوئید مضر است.

✳️عوامل بهداشتی، محیط زیست و شیوه ی زندگی

✔️تحقیقات نشان می دهد که میزبانی از عوامل فرا ژنتیکی می تواند نقش مهمی در توسعه و البته بیماری آلزایمر داشته باشد. برای مثال، در این رابطه می توان به عوامل کاهش شناختی از جمله شرایط عروقی مانند بیماری قلبی، سکته ی مغزی، و فشار خون بالا، و همچنین شرایط متابولیک مانند دیابت و چاقی اشاره کرد. تحقیقات در حال انجام به ما کمک خواهد کرد تا دریابیم که چگونه کاهش عوامل خطر مبتنی بر این شرایط ممکن است خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد.

🍱 تغذيه

✔️یک رژیم غذایی مقوی، فعالیت بدنی مناسب، مشارکت اجتماعی، و تعاملات ذهنی مهیج، همه به افراد کمک می کنند که سالم باقی بمانند. این عوامل به کاهش خطر ابتلا به اختلالات شناختی و بیماری آلزایمر نیز کمک می کنند. آزمایشات بالینی در حال آزمایش برخی از این احتمالات هستند

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]
این مرکز با تلاش دکتر جواد نژادی تاسیس شد , فعالیت مرکز توانبخشی باران در زمینه های ( بیش فعالی , گفتاردرمانی , کاردرمانی , مفاهیم بینایی , اختلال یادگیری , اوتیسم , نوروفیدبک , آزمون های شناختی , توانبخشی شناختی و … ) میباشد

سیستم نظردهی برای این مطلب توسط مدیریت بسته شده است.