کاردرمانی با مهارت های ادراکی حرکتی
درمان کند نويسی کودکان
درمان کند نويسی کودکان
آسیب مغزی چیست ؟
آسیب مغزی چیست ؟

کاردرمانی با مهارت های ادراکی حرکتی

کاردرمانی با مهارت های ادراکی حرکتی

کاردرمانی با مهارت های ادراکی حرکتی

کاردرمانی با مهارت های ادراکی حرکتی

این درمان با ارائه فعالیت ها و تکالیف هدفمند بر پایه رشد حسی و مربوط و متناسب با سن کودک که تعادل، هماهنگی، ریتم و آگاهی بدنی او را هدف قرار می دهد می باشد.

بر خلاف کلاس های مرسوم بازی و ورزش در این درمان کاردرمانگر بدنبال ایجاد محیطی برای کودک است که مهارت های اداراکی-حرکتی در آن توسعه یابند و بسیاری از مهارت هایی که در این نوع کاردرمانی مدنظر قرار می گیرد اساس و پیش نیازی برای مهارت های بنیادی آکادمیک مثل خواندن و نوشتن است. و پژوهش ها تایید می کنند که این نوع مهارت های ادراکی-حرکتی منجر به تغییرات مهمی در عملکرد حرکتی کودک خواهند شد.

فواید بازی های ادراکی-حرکتی

ذهنی: در ابتدا، این بازی ها بسیاری از اطلاعات جالب دسته اول را از محیط دراختیار کودک می گذارند: مفاهیم اندازه، شکل، رنگ و وزن: مفاهیم زمان و فضا، فاصله و سرعت (شامل سریع و اهسته،اکنون و آینده: اولین، دومین، سومین: اینجا، انجا و غیره) دانش و مفهوم مکان و موقعیت: رو، زیر، اطراف،کنار، روبرو، پشت سر، مابین، روبرو و غیره. مفاهیم اعداد ،و نمادهای دیداری. (نشانه های دیداری که شامل مکانی برای انتظار، حرکت سرتاسری و یا علامت دادن تعدادی حرکت یا پاسخ، همه گی مدل های اولیه ای از خواندن هستند.)

فواید جسمی: بازی های ادراکی-حرکتی کودک را قادر می سازد تا یک بدن با کارآمدی بالا را پرورش دهد-بدنی که میتواند بسته به زمان، مکان و چگونگی شرایط حرکت کند: بدنی که به راحتی خسته نمی شود.: بدنی که اندام های حسی ان با بازدهی و دقت تمام در حال کار هستند و می توانند اطلاعات دقیق و مرتبطی را به مغز بدهند.
به وسیله ی بازی ها،کنترل اتوماتیک بدن به مرور زمان به یک رهبر یا رییس شایسته واگذارمی شود اینکه مغز خود کودک دریادگیری مهار تکانه ،کودک ازادی واقعی را کسب می کند.

فواید روانشناختی: فایده ،بازی های امادگی فیزیولوژیک برای کودک دادن اعتماد به نفس به عنوان یک فرد مستقل، خوداگاه و دارای ازادی عمل است. پس از رفع هزاران مشکل عینی که در بازی ها وجود دارند (و تمام بازی ها تا حدودی معما هستند) ، یک کودک قاطعیت فزاینده ی توانایی های حل مسئله ی خود را کسب می کند. او همچنین مهارت سازمان دادن ترتیب و تقدم های لازم برای حل یک مسئله را کسب کرده است: تصویر سازی مسئله، تدوین و تنظیم یک برنامه، حرکت در مسیر آن برنامه و ایجاد ارتباطات و اصلاحات در مسیر و نهایتا حل مجدد مسئله.

کاردرمانی با مهارت های ادراکی حرکتی

کاردرمانی با مهارت های ادراکی حرکتی

از جمله دیگر فواید بازی های ادراکی حرکتی :

اگاهی از چپ و راست، درک جهت ها.

مهارت های دیداری : تعقیب بینایی، تمرکز، هدایت کردن دست ها و بدن.

اساسی برای هماهمگی حرکتی ظریف.

مهارت های اجتماعی: رعایت نوبت، به اشتراک گذاشتن، تحمل مشکلات جزیی.

گوش دادن، تمرکز کردن، رشد دامنه ی توجه، تمایز شنیداری.

حافظه: حافظه کوتاه مدت و بلند مدت: شنیداری و دیداری.

سرعت گرفتن، انتقال (از سریع به اهسته، از توجه زیاد تا بررسی اجمالی و غیره)

کنترل تکانه، پاسخ های سریع، توقف و شروع.

فکر کردن حین انجام دادن کار، هماهنگ کردن ذهن و بدن.

ماریان جنکس ورث

[تعداد: 5   میانگین:  4.8/5]
مرکز توانبخشی باران
مرکز توانبخشی باران
این مرکز با تلاش دکتر جواد نژادی تاسیس شد , فعالیت مرکز توانبخشی باران در زمینه های ( بیش فعالی , گفتاردرمانی , کاردرمانی , مفاهیم بینایی , اختلال یادگیری , اوتیسم , نوروفیدبک , آزمون های شناختی , توانبخشی شناختی و … ) میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *