کاردرمانی
کاردرمانی چیست
اختلال تکاملی کودکان چیست

گفتار درمانی چیست ؟

گفتاردرمانی چیست ؟ به چه کسی گفتاردرمان می‌گوییم؟ اگر مشتاق پاسخ این سوالات هستید ، پیشنهاد می کنیم این مقاله را مطالعه کنید .

زمانی که یک کودک در سن رشد ، مانند سایر هم سن و سال های خود توانایی برقراری ارتباط زبانی را ندارد یا تلفظ و ادای کلمات را به صورت اشتباه و متفاوت انجام می دهد ، نیاز به گفتاردرمانی دارد .

گفتاردرمانی یا آسیب‌شناسی گفتار و زبان ، رشته‌ای از علوم توانبخشی است که توسط یک متخصص بالینی به نام گفتاردرمان به بررسی ، تشخیص و درمان اختلالات ارتباطی، اختلالات درکی، اختلالات صوت و مشکلات بلع می‌پردازد. 

انواع اختلالات گفتار و زبان

 1. تاخير در گفتار و زبان :
  گاهی کودک دیرتر از حد معمول شروع به صحبت می کند که دلیل آن می تواند عدم آموزش مناسب ، فقر محیطی ، ناشنوايي ، عقب ماندگي ذهني ، فلج مغزي ، اوتیسم و … باشد .
 2. اختلالاتی که ریشه روانی دارند :
  لکنت : طولانی کردن صوتها، سیلابها و کلمه ها یا تردیدها و مکث های مکرر در بیان از نشانه های لکنت در کودکان است که معمولا از  هجده ماهگی تا ۹ سالگی قابل تشخیص است .
  بریده گویی : کودکانی را دیده اید که وقتی می خواهند موضوعی را بیان کنند آنقدر سریع صحبت می کنند که گاهی قسمت هایی از جمله را حذف می کنند ؟ این مشکل که بریده گویی است ریشه روانی دارد .
 3. اختلالات تولیدی :
  این اختلال گفتاری را عموما بزرگتر ها شیرین زبانی می دانند . زمانی که کودک به جای خاله با حذف حرف اول آله می گوید یا با جابه جایی حروف واژه را ادا می کند مثلا به جای روز می گوید یوز.
 4. اختلالات زبانی :
  اختلال زبان‌ پریشی یا آفازی زیر مجموعه این گروه است که به دلیل آسیب به مناطق مختلف مغزي در نيم كره چپ به وجود می آید .
 5. اختلال در صدا و مشکلات صوتی :
  اگر کیفیت ، بلندی و طنین صدا متناسب با جنسیت یا سن و سال نباشد ، باید تارهای صوتی تحت درمان قرار گیرد .
  اختلالی که در اثر بهم خوردن کیفیت صدا ایجاد میشود اختلال تشديدی نام دارد و باعث تولید صدای تو دماغی می شود.
گفتار درمانی چیست ؟

گفتار درمانی چیست ؟

 

اگر به عنوان والدین کودکی که دچار مشکلات و اختلالات بیان شده است ، این مطلب را خوانده اید ، اصلا جای نگرانی نیست چرا که مرکز توانبخشی اسلامشهر ( باران ) با کادری مجرب و حرفه ای و گروهی از بهترین گفتاردرمان ها به کمک شما می آیند .

 

Points
مرکز توانبخشی باران
مرکز توانبخشی باران
این مرکز در سال ۱۳۸۳ با تلاش دکتر جواد نژادی تاسیس شد , فعالیت مرکز توانبخشی باران در زمینه های ( بیش فعالی , گفتاردرمانی , کاردرمانی , مفاهیم بینایی , اختلال یادگیری , اوتیسم , نوروفیدبک , آزمون های شناختی , توانبخشی شناختی و … ) میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *